Skip to content ↓

Governance

The Queen’s C of E Primary School Governing Board

Governors provide a strategic view that sets out the broad framework within which the Headteachers and their staff run the school.  We focus on the school’s Vision Priorities and statutory responsibilities. The Headteachers and staff report to the governors who offer support and challenge in order to achieve the best possible outcomes for the children. We conduct ourselves in line with our Standing Orders.

The bulk of Governing Board work takes place through Governor Committees that focus on specific areas of our work.  The Full Governing Board meets five times a year and delegates work to the committees through the Committee Terms of Reference.

Membership of the Governing Board is set out in the Instrument of Government.

Governors currently in post are:

Inga Hall (Chair) 

Foundation Governor (St Anne's), Safeguarding Governor

Appointing body:  St Anne's Church PCC

Appointment date and term: 20/06/20 (4 years)
Committees:  Steering (Chair); Admissions; Curriculum & Standards; Finance; Pastoral & Kairos; Pay & Personnel; Premises with Health & Safety

Attendance 2021/2022: 6/6

Interests declared:  Yes - K&L Gates LLP, Special Counsel

Janine Farrance

Diocesan  Governor (St. Anne’s)  (Co-Vice Chair); Marketing & Communications 

Appointing body:  Southwark Diocesan Board of Education
Appointment date and term: 08/10/2020 (4 years)
Committees: Curriculum & Standards;  Pastoral & Kairos;  Steering;

Attendance 2021/22: 4/6
Interests declared:  Yes - Nothing to declare

Mark Ivory

Foundation Governor (St Anne's)  (Co-Vice Chair); Training Governor

Appointing body:  St Anne's Church PCC

Appointment date and term: 02/02/2021 (4 years)

Committees:  Admissions (Chair); Pay & Personnel; Steering

Attendance 2021/22: 6/6

Interests declared: Yes - Nothing to declare

 

Jenny Stroud

Headteacher

Appointing body:  Ex-Officio (by right of position)
Appointment date and term: 01/08/2019
Committees:  Admissions; Curriculum & Standards; Finance; Pastoral & Kairos; Pay & Personnel; Premises with Health & Safety; Steering

Attendance 2021/22: 4/5

Interests declared:  Yes - Nothing to declare

 

Reverend Dr Giles Fraser 

Ex-Officio , Vicar, St. Anne’s

Appointing body:  Ex-Officio Southwark Diocesan Board of Education
Appointment date and term:  23/06/2019
Committees:  Pastoral & Kairos; Admissions

Attendance 2021/22: 0/1

Interests declared: No

 

Marian Mollett 

Foundation Governor (St. Anne's)

Appointing body:  St. Anne’s Church PCC

Appointment date and term: 12/12/2019 (4 years)

Committees:  Pay & Personnel (Chair); Finance; Steering;

Attendance 2020/21: 6/6

Interests declared:  Yes - Nothing to declare

 

Harry Charrington 

Foundation Governor (St Luke's)

Appointing body:  St. Lukes / St Anne's Church PCC
Appointment date and term: 10/5/2022 (4 years) 
Committees:  Premises with Health & Safety (Chair);  Curriculum & Standards; Steering; 

Attendance 2021/22: 5/6

Interests declared: Yes - Nothing to declare

 

Sanober Kodia

Staff Governor; PPG Lead

Appointing body:  Staff Elected
Appointment date and term: 12/12/2019 (4 years)
Committees:  Admissions; Curriculum & Standards

Attendance 2021/22: 5/6

Interests declared:  Yes - Nothing to declare

 

Mark Ollard

Local Authority Governor

Appointing body:  The Queen’s School Full Governing Board
Appointment date and term: 9/12/2021 (4 years)
Committees:  Finance (Chair); Pay & Personnel; Steering

Attendance 2021/22: 5/6

Interests declared:  Yes - Playstack Ltd, Director

 

Vasiles Polydorou

Foundation Governor (The Barn); SEND Governor; Phase Co-ordinator

Appointing body:  The Barn Church / St Anne's Church PCC

Appointment date and term: 12/12/2019 (4 years)

Committees:  Curriculum and Standards (Chair); Premises with Health & Safety; Steering

Attendance 2021/22: 5/6

Interests declared: Yes - Nothing to declare

 

Barnaby Rodgers

Diocesan Governor;  Treasurer

Appointing body:  St Anne's Church PCC

Appointment date and term: 21/05/2019 (4 years)

Committees:  Pastoral & Kairos (Kairos Chair); Finance; Premises with Health & Safety; Steering

Attendance 2021/22: 5/6

Interests declared: Yes - Nothing to declare

 

Laura Leicester

Parent  Governor; Policies Governor

Appointing body:  Parent Elected
Appointment date and term: 9/12/2021 (4 years)
Committees:  Curriculum & Standards; Pay & Personnel

Attendance 2021/22: 4/5

Interests declared:  Yes - Nothing to declare

 

Larissa Sutton  

Parent  Governor; Diversity & Equalites Governor, PSA Liaison

Appointing body:  Parent Elected
Appointment date and term: 9/12/2021 (4 years)
Committees:  Pastoral & Kairos (Pastoral Chair); Finance; Steering

Attendance 2021/22: 5/5

Interests declared: Yes - Nothing to declare

 

Reverend Melanie Harrington

Co-opted  Governor; Vicar The Barn & St Lukes; Safeguarding Governor 

Appointing body:  Governing Board

Appointment date and term: 9/12/2021 (4 years)

Committees:   Pastoral & Kairos

Attendance 2021/22: 2/4

Interests declared:  No

 

Karen Verge

Associate Member; Deputy Headteacher 

Appointing body:  The Queen’s School Full Governing Board (to be ratified at FGB 13 October 2022)
Appointment date and term: 13/10/2022
Committees:   Admissions; Curriculum & Standards; Finance; Pastoral & Kairos; Pay & Personnel; Premises with Health & Safety; Steering

Attendance 2021/22: N/A

Interests declared:  No

 

Emma Roberts

Associate Member

Appointing body:  St. Anne’s Church PCC
Appointment date and term: 18/10/2019 (4 years)
Committees:   Pastoral & Kairos 

Attendance 2021/22: 2/6

Interests declared:  Yes - Nothing to declare

 

Michelle Jones

Clerk

Appointing body:  The Queen’s School Full Governing Board
Appointment date and term: 07/09/2019
Committees:  N/A

Attendance 2021/22:  6/6

Interests declared: Yes - Staff member The Queen's School

Back to top

GOVERNORS' AND RECENT GOVERNORS' REGISTER OF INTERESTS

NAME 

Date Reviewed 

Name and Nature of Business and position held

Date of entry

Date Ceased

Harry Charrington

Oct 2019

Harry Charrington, Architect

Occupier Board Member, Baker Street Quarter Partnership

 

 

10/05/2018

 

 

Inga Hall

Oct 2019

Solicitor, K&L Gates LLP

11/10/18

 

Emma Roberts Oct 2019 None 11/10/18  

Mark Ollard

Oct 2019

Member, Institute of Chartered Accountants; Institute of Directors

11/10/18

 

Barnaby Rodgers Oct 2019

None

26/02/19  
Sanober Kodia Dec 2019 Staff Member, The Queen's C of E Primary School 12/12/20  
Jenny Stroud (Headteacher) Sep 2019 Headteacher, The Queen's C of E Primary School    
Vasiles Polydorou Dec 2019 None 12/12/19  
Marian Mollet Dec 2019 None 12/12/19  
Michelle Jones Oct 2019 Staff Member, The Queen's C of E Primary School    
         
Former Governors:        

Laura Coughtrie

Oct 2019

Trustee, Adviza, Bracknell

Member, St Luke's Church PCC

10/10/18

 

Sir David Robert Campbell Durie

Oct 2019

Occasional Lecturer

Durie Family Association

*Teacher, Richmond Park Academy

11/10/18

 
Voulla Demetriou (Co-Headteacher) Sep 2019 Co-Headteacher, The Queen's C of E Primary School    
Catherine Christmas Oct 2019 None 08/10/18  
         
Caroline Roberts Oct 2019

Member, Chartered Institute of Public Relations

11/10/18  
Bethany Claus Widick Oct 2019 None 12/12/17  
Fr. Nigel Worn Oct 2019 Vicar, St Anne's Church, Kew Green 11/10/18  
Jean Utshudiema  

Partner/Director, Petroafrica International Ltd

Director, Congo Actuarial & Financial Services

Member, Chartered Insurance Inst. 

President, Congolese Insurance Brokers Association

11/10/18  
James Merel Oct 2018 Teacher, The Queen's School 20/11/17  
Katie Bentham Oct 2018 None 11/10/18 31/09/19
David Boddy Oct 2018   11/10/18  
Luci Mitchell Fry Oct 2018

Counsel, Dentons UKMEA LLP

Member, Barn Church PCC

11/10/18  
Bernadette Bird Oct 2016

Director/Trustee, The Barn Education Association

Member, Pensford Tennis Club; Kew Park Rangers

13/10/16  
Bonney Venning Oct 2016 None 13/10/16  
Gail Hiscock Oct 2016

Treasurer, Kew Women’s Institute

*Non-exec Director, John Laing

13/10/16  
Victoria O'Neill Oct 2017 None 05/10/17  
Liz Holden Bithell Oct 2016

Sole Proprietor, Holden Bithell Media

Teacher at Kew Young Musicians [community music school held at Queen's]

16/10/16  
Lucy Gradillas Oct 2016

Director, VG Healthcare

Committee Member, Barnes Swimming Club; Member, Amateur Swimming Association

16/10/16

 

 

* Indicates that the relationship with the business or organisation listed is indirect – ie. Someone who the member has a relationship with (family or personal) has an interest in the business listed